parma, sa arvad, et ainult kontrollimisega teeb kindlaks selle, kas on vale või ei ole?
aga kui kontrollides keegi pooltest endiselt valetab?
ja mis siis, kui neid valetajaid osapooli, kes sama olukorraga seotud on, on veel mitmeid ja kui nad kõik sama valet sulle kinnitavad ja seda kordavama hakkavad?
sa arvad, et see, mida nad teavad, on tõsi, aga sa ei tea, kas on ja on olemas tõnäosus, et ei olegi.
et tegelikku tõde teada saada, peaksid nende arvamuse paikapidavust omakorda kontrollima kellegi teise peal jne jne. ja seda kõike selleks, et esialgsele valele kinnitust saada.
see, kas saad tõe teada või mitte, oleneb ju ka sellest, kui palju sa oma tunnistajaid ja ennast kontrollimisel usaldad.
ja eks oleneb see tulemus ju ka sellest, kuidas oma kontrolli teostada ja millised on need saadaolevad andmed, mida selle teostamiseks ja otsustamiseks vaja on.
st et see tõe otsimine ja selle selgitamine on tegelikkuses keerulisem, kui tõe otsijale ehk tundub.
siit mul üsimus: mitu korda peab kontrollima, et saaks veenduda kellegi aususes või selles, et ta valetab?
ja veel - kas saab olla selles veendunud 100%? kas kontrollimise tulemusena ikka selgub kogu tõde valetamise või mis iganes tegevuse kohta?
ehk on nii, et sel moel saab teada vaid mingi tõenäosuse ja ei midagi rohkemat?
mida rohkem on valetamisele viitavaid asju (nt kui ikka mitu asja või mitmest kohast saadav teave kokku langeb omavahel või kui tekib seos mitme tunnistaja arvamuste, tegude vms vahel jne), seda tõenäosem see „vale“ tundub ja siis võetaksegi see valena omaks. ja seda siis kas ühe- või mitmepoolselt. aga kas see on veel tegelik tõde?
seega arvan, et kontrollimine on hea, aga ehk on see ikkagi natuke ebakindel meetod tõe ja vale vahel vahet tegemiseks?