Luule Viilma «Ellujäämise õpetus»
Masendus inimeste pärast.
Kui me suudaksime endast vabastada masenduse inimeste mõistmatuse pärast, kui me tema tähendust teadvustaksime, siis vabaneks meist kogu meie elu tragikomöödia.
Inimese ego kasvab koos haridustaseme tõusuga. Märkamatult on eneseväärikaks olemine egoismiks üle kasvanud. Aga seda teadvustavad vähesed.
Teravdatud valmisolek kaitsta end kõikvõimalike arvamuste ja hinnangute vastu, võitlus inimväärikuse eest, eriline agarus tõestamaks enda head tahet ja teiste halba eesmärki, oskus kõige paremas olukorras leida enese jaoks solvav, märgivad ego kasvu. Mina, ainult mina olen see õige! Samaaegselt on sama inimene masenduses teiste inimeste mõistmatuse pärast, lihtsate inimlike suhete puuduse pärast, sõpruse ja abielusidemete kiire purunemise pärast jne.
Eluga ummikusse jooksnud ja elu üle siiralt arutlev inimene, kes tahaks oma vigu parandada, ei märka tihti, kuidas ta valitseb abikaasa ihu ja hinge üle. Rääkimata pärisorjaks tegemisest, väsitab ta teist tähelepaneliku arupärimisega iga oletatava mõttekese, iga sügavama sissehingamise pärast. Enda süütunne sunnib niimoodi teist silmas pidama, aga seda arupärija ei mõista. Ei teata, et füüsiliselt pidevalt üleväsinud inimese vaim muutub nüriks. Ta vajab kõigepealt puhkust.
Inimesed on nii halvaks muutunud, kurdetakse. Ütleja ei mõista, et ta ütleb seda ka enda kohta.
Masendus on hirmust allasurutud viha.
Masendusega suhtume teistesse ja me ei mõista, miks me peame end sundima suhtlema. Me ei märka, et lahke inimese võltsnaerul näoga näitame ekslejale kätte vale teeotsa, sest seletamatu kadedus sunnib meid selleks. Kelle hirm, et vale välja tuleb, on suurem, see näitab õiget teed, aga ise tahaks väga kasvõi kiusu pärast teisiti teha.
Ei tea, miks ülaselg on raske ja valus ning miks viirushaigused nii kerged on tulema? Sellepärast, et hirmust allasurutud viha suleb suhtlemise tšakra tagumise - tahte poole. Masendus sulgeb armastusenergia tahte armastada.
Masendusest tekib gripp.
Peenemad kombed nõuavad head suhtlemisoskust, sest sellel põhineb äri. Väline lihvitus, särav naeratus ja peened maneerid on petlikud, aga seda peetakse intelligentsuse tunnuseks. Vabastage masendus, siis on Teie suhtlemine sisukas ja tulemuslik. Siis ei lase Te välisel viisakusel end petta ja Teid ei häiri peenutsemine. Teise käitumine võib jääda samaks, aga Teie kaine kaalutlev mõistus käib oma rada. Teie soe süda ja teise äriline saamahimu paaris käia ei saa. Igaühel on vabadus valida.
Kes valib armastuse, sellele tuleb hiljem ka jõukus. Kes valib saamahimu, see jääb armastusest ilma.
Kelles on masendus, sellel tekib ka lootusetus ja ta ei usu millessegi. Või ta hakkab vihastama masenduses lootusetute inimeste peale. Tagajärg on ühene - nende inimeste pea vaevused on gripi puhul esiplaanil. Neid häirib tühjust täis jutt, nad muutuvad rahutuks, kui ei saa oma arvamust välja öelda. Kes välja ütleb, selle kurk ja kõri ei jää haigeks. Aga kes välja karjub, selle viha tekitab talle angiini. Gripi palavik aitab kehal masenduse vihal ära põleda. Palavikuhaigus on keha parim puhastustuli.
Viirused muutuvad aasta-aastalt järjest toksilisemaks, üha enam on nende füüsist hävitav toime silmale nähtav, sest inimkonna masendus muutub aina masendavamaks. Kui 10 aastat tagasi vihastas poliitika inimesi ühtmoodi, siis praegu teeb ta seda hoopis teistmoodi. Kui 10 aastat tagasi valmistasime jõulukingitusi oma kallitele ise ja tundsime tehtust rõõmu, siis nüüd tahame nende armastust ära osta kauplustest pärit kalli klantskaubaga, aga raha ei jätku. Tagajärjeks on jõuludeaegne gripipuhang.
Mida sügavam ja lootusetum on masendus, seda raskem on gripp. Tuleb mõista, et maailm paraneb alles siis, kui ise võtame enda meeleparanduse ette. Kes vabastab endast masenduse, seda ei hulluta puudus ega gripp.
Tegelikult maalib hirm, et mind ei armastata, meile kõiki neid hirmu ja õuduse pilte ette, et õpetada meid julgeks. Tema eesmärgiks ei ole meid hulluks ajada. See, et me maailma õigesti näha ei oska ja hulluks läheme, on meie viga. Aga meie, selle asemel, et julgeks saada, saame vihaseks ja teeme keha haigeks oskamata temalt oma oskamatust andeks paluda. Me aina nõuame, et elu heaks tehtaks, aga ei näe, et ise oleme selle tegijad.