Foorum
2010-04-23 07:12
Jüripäev märkis eesti rahvakalendris kevade ja kevadtööde algust. Päev on saanud oma nime pühalt Jürilt. Kirikukalendri püha Jüri on tänini oluline kunsti ja kirjanduse inspireerija, lohetapja, keda on peetud kristluse võidu sümboliks paganluse üle.
Jüripäev on Eestisse tulnud nii lääne- kui idakiriku kaudu ja sisaldab mitmete ümberkaudsete rahvastega sarnaseid jooni. Oma mitmekesisuses oli see suuremaid ja olulisemaid aastaringi pühi veel 20. sajandi alguse rahvakalendris. Võimsalt on ta endasse sulatanud lähedaste tähtpäevade kombestikku ja uskumusi (künni- ja karjalaskepäev). Jüripäeva muutsid eriliseks maagilised kombed, millega tagati tervis, talu edenemine ja tõrjuti tumedaid jõude, õnnetusi, metsloomi jmt. Tingimata tehti jürituld.
Jüripäev oli karjalaske- ja põllunduspüha ning olulisim päev huntide tõrjumiseks. Uskumuse järgi sidus huntide patroon püha Jüri jüripäeval huntide suu kinni – nad ei rünnanud koduloomi.
Naistepüha. Lüpsikute turrutamine
Kirde-Eestis säilis 20. sajandi alguskümnenditeni eriline naistepüha ehk lüpsikute turrutamine. Abielus külanaised kogunesid kas kõrtsi või kuhugi mujale. Peo huvitavamaid osi oli suures puutünnis võitegemise jäljendamine: segati kujuteldavat võid ja loeti võisõnu. Üldiselt oli pidu omalaadne vastuvõtu- ja liitmisriitus, sest sinna kutsuti eelmisel aastal abiellunud noorikud. Uustulnukad pidid tihtilugu teistele joogi välja tegema. Peotoidud varuti varem ja toodi ühiselt kohale. Kimbutati mehi, kes sattusid kogemata peopaika.
Meestepüha
Kirde-Eestis oli jüripäev ühtaegu meestepüha, mille peamiseks sihiks oli karjase ametisse pühitsemine. Tegemist oli sealkandis omal ajal ülimalt tähtsa isikuga - küla poolt valitud vanema kogemustega mehega. Ida-Eestis palgati karjane terve küla ühiskarja jaoks. Pärimusest on teada kehutavaid lugusid nõidkarjustest ja nendevahelistest tülidest. Igatahes pidi ta oskama karja-, ussi- ja hundisõnu, samuti muid maagilisi kunste.
Töökeelud
Keelatud oli külaskäimine. Et oli tegemist kriitilise ajaga karja, põllu ja inimeste edasise käekäigu suhtes, siis - nagu sellistel päevadel ikka - olid külaskäigud välistatud ja neist peljati otsest kahju. Kõike oli kerge ära nõiduda ja kahjustada. Kõik esemed, mida koju toodi või sealt välja viidi, andsid selleks võimaluse, samuti nagu võõrastega rääkimine, sõnaline kontakt.
Toidu ja esemete laenamine või majast välja andmine tähendas ühtaegu, et nii on see kogu aasta jooksul.
Põllutööd olid keelatud, puude ja okste koju toomine samuti - muidu tulevad maod koju.
Paiguti oli keelatud õmblemine ja eriti kudumine, et vältida kahjurite rünnakut taimedele.
Kolistamine ja paugutamine kodu lähedal, puudelõhkumine, samuti pesupesemine – see meelitaks pikset ligi.
Tuli vara tõusta ja tulevalguseta magama minna.
Jürituli
19. sajandil tehti tihti tuld juba enne jüripäeva, mis tähendas ühtaegu hundi silmade põletamist. Sama tähendus oli jüritulelgi. Jüritulle ohverdati, väljalastud kari aeti päripäeva jürisuitsust läbi. Lõkkes põletati risu ja rämpsu. 20. sajandi alguses ja teisel poolel mälestati jüritulega vahel ka jüripäeva ülestõusu.
0lid ikka vanasti kombed
˅ näita rohkem ˅
2010-04-23 08:33
"Käiakse enne jüripäeva särgiga, käiakse peale jaanipäeva kasukaga" - seni on olnud kasukas sobilikum riideese.
"Kui enne jüripäeva müristab, tuleb külm kevade"- tänavusel kevadel on juba müristanud.
"Kui madusid enne jüripäeva nähakse, tuleb soe suvi" - madusid on nähtud, neist on aprillikuu galeriis mitmeid pilte, aga kes teab võib-olla on eelmise aasta pildid
No ma loodan sooja suve.
Ja head Jüripäeva kõigile, eriti Jüridele
˅ näita rohkem ˅
2010-04-23 23:49
oi, ma tänan, tunnen ennast nüüd Urmas Oti ja Shakespeare kõrval veelgi tähtsamana!
˅ näita rohkem ˅
2010-04-24 01:25
noo!!! Ott oli mul pea naabrimees!!!! Tervitades Julkjüri..
˅ näita rohkem ˅
2010-04-25 18:23
Kas Jüril juba päevad?
˅ näita rohkem ˅
2010-04-27 17:23
tublid, saite palju tarka juttu kirja, kohe on kisakoor kohal kes kukub seletama, et see pole selle sisuline portaal ja midaiganes veel. tegelikult on tore lugeda asjadest, mis hakkavad tegelikult ununema, kuna kool kaugel seljataga ja ajalootunnid ununenud ise küll midagi erilist selle päeva raames ette ei võtnud
˅ näita rohkem ˅
2010-05-02 08:43
ega minagi võtnud,aga kirja saigi see sellepärast pandud,et noorem generatsioon saaks aimu,et kunagi oli jüripäev eestlastele tähtis päev
˅ näita rohkem ˅